Fragmenty rzeczywistości

Fragmenty rzeczywistości. Ludzie w spektrum mają problem z całościowym postrzeganiem świata.

Często używa się metafory „lasu i drzew”, czyli że człowiek w spektrum nie widzi lasu jako całości, dużego, złożonego ekosystemu, tylko raczej gapi się na szczegóły: tu grzyb, tu świerk, tu gałązka a tu żuczek na jagodzie, a ta jagoda taka piękna, czarna i błyszcząca, i jak pachnie. Cały świat jest wtedy o jagodzie.

Zdecydowanie tak mam. Widać to właściwie w każdym przejawie mojego kontaktu ze rzeczywistością. Widzę, potrafię utrzymać w myślach tylko mały wycinek świata, nie dostrzegając szerszego kontekstu. Mogę potem przyjrzeć się następnemu wycinkowi, ale wtedy pewnie zapomnę, co wiem o tym, na który tak uważnie patrzę teraz.

Nawet zdjęcia tak robię, jeśli w ogóle je robię. Obce mi są zasady kompozycji, nie umiem ustawiać obiektów względem siebie, dużo za to korzystam z funkcji „zoom”.

Czasem taki sposób postrzegania świata jest bardzo przyjemny, głębokie zanurzenie się w jeziorze, ciszy, ulubionym utworze czy oczach drogiej osoby bywa doświadczeniem niemal mistycznym. Takie patrzenie, zatrzymanie i głęboka koncentracja umożliwia też czasem dostrzeżenie szczegółów, które umykają innym. Często jednak nadmierny „zoom myślowy” prowadzi do uproszczeń, przekłamań czy nieporozumień, w bardzo wielu kwestiach.

Mam więc swoją rzeczywistość, która składa się z różnych klocków czy kafelków. Większych i mniejszych, kolorowych, błyszczących, jasnych, transparentnych i całkiem czarnych. I trudność bywa taka, że czasem skupiam się nadmiernie na czymś, co lepiej by zostawić w tle. A ja nie umiem, bo nie mam tła. Świat składa się z niezliczonych pierwszych planów. Chciałabym lepiej zarządzać tym, co „ląduje” na pierwszym planie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: